Wielu graczy zadaje sobie pytanie na temat fantasy Premier League - jak grać? kogo warto ustawić "na kapitanie"? Czy lepiej kupować droższego, czy tańszego zawodnika? Przychodzimy z pomocą i rozkładamy FPL na czynniki pierwsze. Ten artykuł ma być przewodnikiem po Fantasy Premier League, który pomoże zarówno początkującym, którzy jeszcze nie wiedzą co to FPL jak i tym bardziej zaawansowanym graczom. Mamy dla Was też informacje jak założyć własną ligę fantasy z nagrodami i na czym polegają takie prywatne ligi, a także przedstawimy pomysł jak powiązać fantasy Premier League z zakładami bukmacherskimi - czyli jak na podstawie kursów ułatwić sobie zadanie wybrania konkretnych zawodników.
Jeżeli nigdy nie mieliście do czynienia z ligami fantasy, to tłumaczymy w skrócie o co chodzi w FPL. Fantasy to rodzaj gry, dzisiaj odbywającej się przeważnie w internecie, w której gracze wybierają zawodników biorących udział w danych rozgrywkach w ramach ustalonego budżetu i zasad, a punkty przyznawane są za osiągnięcia piłkarzy w prawdziwych spotkaniach. Istnieją tutaj dwa główne rodzaje rozgrywki – draft fantasy, czyli rozgrywka zazwyczaj w grupie zamkniętej, gdzie każdy zawodnik wybierany jest tylko raz oraz standardowa wersja, gdzie każdemu zawodnikowi jest przypisana wartość i każdy z uczestników może danego gracza wybrać, jeśli go tylko na to stać. Fantasy Premier League o której dzisiaj piszemy to właśnie ten drugi sposób rozgrywki – choć na Premier League ligi fantasy draft również znajdziecie. Organizatorem rozgrywki jest sama liga, a gra jest dostępna właśnie na oficjalnym portalu rozgrywek. Niestety fantasy Premier League po polsku nie jest dostępna, ale wszystko działa tam bardzo intuicyjnie, więc nawet ze słabą znajomością języka powinniście sobie poradzić.
Reguły FPL to nic trudnego, nie jest tu potrzebna znajomość fizyki kwantowej. Trzeba przyswoić podstawowe zasady i punktację, ale nie powinno to zająć zbyt wiele. Stosunkowo proste zasady fantasy Premier League to jedna z tych rzeczy, które wpływają na ogromną popularność tej rozgrywki.
Jeżeli szukasz prostej odpowiedzi na to jak wybrać skład w fantasy Premier League, to wszystko wyjaśniamy w telegraficznym skrócie. Główne zasady Fantasy Premier League to:
Budżet to 100 milionów funtów,
Kadra liczy 15 zawodników,
Możesz wybrać maksymalnie 3 piłkarzy tej samej drużyny,
Każdy wybiera po 5 obrońców i pomocników, 3 napastników i 2 bramkarzy,
W jedenastce musi się znajdować minimum 1 bramkarz i napastnik, 2 pomocników i 3 obrońców,
Możesz wybrać kapitana (i w razie jego absencji wicekapitana), który punktuje podwójnie,
Co kolejkę otrzymujesz darmowy transfer, ale możesz mieć ich maksymalnie dwa,
Każdy dodatkowy transfer kosztuje 4 punkty.
I tyle. Jak mówiliśmy, reguły w fantasy Premier League nie są wcale takie trudne. Zastanawiacie się zapewne jak punktują zawodnicy w FPL? Zasady punktacji w fantasy Premier League przedstawiamy w poniższej tabeli.
Punktacja w FPL
Zdarzenie
Punkty
Gol bramkarza lub obrońcy
6 punktów
Gol pomocnika
5 punktów
Obroniony rzut karny
5 punktów
Gol napastnika
4 punkty
Czyste konto bramkarza lub obrońcy
4 punkty
Asysta przy golu
3 punkty
Bonus dla najlepszych zawodników w meczu
1-3 punktów
Minimum 60 minut na boisku
2 punkty
Czyste konto pomocnika
1 punkt
Co trzy obronione strzały przez bramkarza
1 punkt
Pojawienie się na boisku
1 punkt
Co 2 bramki stracone przez bramkarza lub obrońcę
-1 punkt
Żółta kartka
-1 punkt
Niewykorzystany karny
-2 punkty
Gol samobójczy
-2 punkty
Czerwona kartka
-3 punkty
3. Dodatkowe możliwości, czyli co to wildcard fpl, triple captain i nie tylko
Wiecie już za co przyznawane są punkty w FPL, czas na odrobinę fajerwerków. Oczywiście zasady FPL zasadami, ale byłoby słabo, gdyby przez kilka początkowych wyborów było się spisanym na straty. No bo jeśli przestrzeliliśmy z kilkoma transferami i musimy po kilku-kilkunastu kolejkach zrobić gruntowną przebudowę składu, to zakładając minus 4 punkty za każdy dodatkowy transfer, możemy na tym solidnie stracić.
I tu organizatorzy w regulaminie fantasy Premier League dodali jeszcze kilka ciekawych zapisów, czyli tak zwanych FPL chips. Zastanawiacie się jak poprawić wyniki w FPL? Są na to cztery sposoby:
Free Hit,
WildCard (x2),
Triple Captain,
Bench Boost.
3.1 Czym jest free hit w Fantasy PL?
Postaramy się w skrócie opowiedzieć co oznacza każda z opcji i zaczniemy od tych, które dotyczą bezpośrednio transferów. Zastanawiasz się co to free hit w FPL? Jak sama nazwa wskazuje, to opcja „na raz”. Raz w sezonie możemy zabawić się transferami przed kolejką bez żadnych konsekwencji – można wymienić nawet cały skład. Po rozegranej kolejce wszystko wraca jednak do poprzedniego stanu. Jest to więc dobra opcja, jeśli przed naszymi najlepszymi zawodnikami w FPL bardzo trudna kolejka, ale na następną chcemy ich już z powrotem.
3.2 Czym jest wild card w Fantasy PL?
Wild Card w fantasy Premier League również dotyczy wymiany zawodników. Czym free hit różni się od wildcarda? Mamy do wykorzystania dwa – raz w pierwszej części sezonu, drugi raz w drugiej. Również możemy sobie pozwolić na dowolną ilość ruchów transferowych w fantasy Premier League, ale tym razem skutki pozostają na stałe. Wobec tego to kiedy użyjecie wildcarda może być bardzo ważne dla końcowej punktacji. Na pytanie kiedy i jak użyć wildcarda odpowiadamy - wtedy kiedy szanse na grę naszych zawodników ulegną pogorszeniu bądź nasi piłkarze mają problemy ze zdrowiem i musimy nieco przebudować skład, a darmowe transfery fpl nie wystarczą. Z jednej więc strony za pochopne użycie dzikiej karty możemy potem trochę pokutować, ale z drugiej strony jeżeli mamy przeczucie, że z tym składem nic nie ugramy - to moment na użycie wildcarda.
3.3 Czym jest triple captain w Fantasy PL?
Czymś co może wydatnie zwiększyć nasz dorobek punktowy w fantasy jest Triple Captain w FPL. Jeżeli odpalisz tą opcję przed kolejką, punkty kapitana policzone zostaną potrójnie. Po włączeniu tej opcji pozostaje tylko liczyć na hattricka.
3.4 Co to jest bench boost w Fantasy PL?
Bench boost w fantasy Premier League to również nic skomplikowanego – jeżeli wybierzesz ten bonus w fantasy, w danej kolejce punkty zdobędą wszyscy zawodnicy, zamiast 11 piłkarzy na wynik zapracuje ich aż 15. Kto wie, być może w tym sezonie połączenie free hita i bench boosta jest dobrą opcją na poprawę wyników w fantasy Premier League?
4. Gdzie grać w Fantasy Premier League 2022/23? Najlepsze ligi fantasy
Oczywiście rejestrując się w fantasy Premier League na oficjalnej stronie rozgrywek, po wyborze składu automatycznie jesteście zapisani do standardowych lig. Ogólne rozgrywki to oczywiście trudny orzech do zgryzienia, podobnie ligi klubowe – przy rejestracji wybieracie swój ulubiony klub w Premier League. W poprzednim sezonie całe rozgrywki wygrał specjalista od analizy matematycznej, więc możecie się domyślić dokąd zmierzamy. To nie są proste rzeczy, ale może być łatwiej jeżeli dołączycie do ligi prywatnej w FPL, jakich również w polskim internecie nie brakuje. Jest kilka większych portali, które publikują newsy o FPL i właśnie tam znajdziecie największe krajowe ligi fantasy.
5. Co można wygrać w fantasy Premier League?
Na pytanie jaka jest najlepsza polska liga FPL z nagrodami odpowiadamy – to zależy. W sezonie fantasy Premier League 2022/23 jest naprawdę spory wybór grę w FPL z nagrodami możecie znaleźć w wielu serwisach. Nawet jeżeli nieco prześpicie start i okaże się, że sezon już się rozpoczął, nadal możecie wygrać tu i ówdzie ciekawe nagrody, np. za najlepszy wynik w danej kolejce czy w danym miesiącu! Często organizowane są też ligi na drugą cześć sezonu czy końcówkę rozgrywek - jako nagroda pocieszenia dla tych, którym nie poszło na począku. Co można wygrać w lidze fantasy Premier League? Najczęściej są to koszulki lub nagrody pieniężne, ale w ligach prywatnych czasami organizatorzy idą również w nagrody rzeczowe inne niż trykoty ulubionego zespołu. Dołączenie do prywatnej ligi Fantasy jest banalnie proste - wystarczy użyć kodu, który udostępnia organizator.
6. Fantasy a kursy bukmacherskie, czyli jak wybrać kapitana w FPL
Jak pokazał już początek rozgrywek, w fantasy Premier League kapitan robi ogromną różnicę. To czy wybierzemy Salaha, De Bruyne'a czy Sterlinga, może zrobić nam różnicę nawet rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu punktów i to tylko w jednej kolejce. Jeżeli zastanawiacie się kogo wybrać na kapitana w fantasy Premier League, to tutaj mamy prostą odpowiedź – kogoś, kto w tej kolejce ma największą szanse na strzelenie kilku goli. W teorii więc najlepiej stawiać na skutecznego snajpera czy pomocnika (warto pamiętać, że gole pomocnika są „wyceniane” wyżej, a w środku do wyboru są często bardzo bramkostrzelni zawodnicy, których moglibyśmy z powodzeniem nazwać również napastnikami).
A jak najlepiej powiązać wybór kapitana w FPL z dodatkowym zyskiem? Z pomocą przychodzą legalne zakłady bukmacherskie. Kursy na strzelców w Premier League to dobry wyznacznik tego jakie szanse na strzelenie gola z daną drużyną ma konkretny zawodnik. Oczywiście, zawsze warto poprzeć to swoją analizą, sprawdzić, czy akurat z tym zespołem nasz napastnik radzi sobie dobrze, może akurat przeciwnik ma problemy w defensywie? Jest wiele czynników, które warto brać pod uwagę. Jeżeli już analizujemy to w ten sposób, warto również rozważyć grę u bukmachera.
6.1 Kursy bukmacherskie na strzelców w Premier League
Jeśli chodzi o sprawdzone źródła gry u buka i przeliczniki, to mamy tutaj trzy wybory. Najlepsze kursy bukmacherskie na strzelców Premier League znajdziecie w Fortunie. Właśnie na ich podstawie przeanalizujemy to kogo warto wybrać do składu w FPL. To prosty sposób na pewne porady w Fantasy Premier League.
Zdecydowaliśmy, że weźmiemy pod lupę zakłady bukmacherskie na mecze ligi angielskiej w Fortunie - sprawdzimy zakłady długoterminowe na króla strzelców. Na podstawie przewidywań ekspertów bukmacherskich możemy podejmować decyzję o tym, kogo wybrać do składu w fantasy Premier League - ale warto tutaj być czujnym. Albo po prostu odświeżać naszą analizę, lub samemu sprawdzić też kursy przed kolejnym meczem! Przy okazji będziecie mogli również obstawić który zawodnik strzeli (lub nie), czy trafi do siatki jako pierwszy, a może zanotuje przynajmniej dwa trafienia. Zanim zdecydujecie się na obstawianie strzelców zachęcamy do zapoznania się z tym co do zaoferowania ma Fortuna jak i inne bonusowe kody na legalne zakłady, a w świat promocji bukmacherskich wprowadzi Was nasze zestawienie ofert legalnych buków w naszym kraju.
7. Jak skutecznie grać w Fantasy Premier League - strategie graczy
Jak widzicie powyżej, gra w Fantasy Premier League to nie jest prosta sprawa. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna przygodę z FPL, to musi się trochę wdrożyć i nie ma co oczekiwać, że od razu w pierwszym sezonie uda się wygrać. Jeśli nie w Fantasy Premier League 2022/2024 - to może lepiej pójdzie Wam w FPL 2024/24? Nawet jeśli nie udało Wam się osiągnąć zadowalających wyników w obecnym sezonie, warto te rozgrywki wykorzystać w pełni - choćby na przetestowanie w praktyce jak sprawują się chipy jak wild card czy triple captain.
A jak przygotować się na kolejny sezon? Poniżej nasze porady jak dobrać skład i jak zaplanować cały sezon grając w Fantasy Premier League.
7.1 Zawsze bądź na bieżąco z kalendarzem rozgrywek
Wybierając skład w FPL powinieneś w najwyższym stopniu zwracać uwagę na to, jak wyglądają następne rundy spotkań. Dlaczego? Jeden z zespołów może pauzować, inny może mieć podwójną kolejkę. To niezwykle ważne dla zaplanowania swoich poczynań. Warto tu zaznaczyć, że w przypadku właśnie takiej sytuacji, kiedy dana drużyna ma przesunięty mecz, zawodnicy w danym momencie Wam nie zapunktują - więc takie sytuacje są szczególnie bolesne dla graczy i mogą decydować o ostatecznym sukcesie.
7.2 Planuj na kilka kolejek do przodu - na podstawie trudności rywali
Ta porada odnośnie FPL jest powiązana z poprzednią, ale odnosi się bezpośrednio do terminarza danej ekipy. Jeżeli kusi Was wybór Waszego ulubionego zawodnika, powiedzmy, że jest to Aubameyang, zastanówcie się dwa razy. Oczywiście, to topowy zawodnik, ale jeśli załóżmy - w najbliższych tygodniach ma na rozkładzie Manchester City, Manchester United, Liverpool, Chelsea czy Tottenham... Sami rozumiecie. Nagromadzenie kilku trudnych spotkań z rzędu powinno Was odwodzić od wyboru takiego zawodnika do składu. Jeżeli po serii trudniejszych spotkań nastąpi kilka zdecydowanie łatwiejszych - wtedy na takiego zawodnika polujcie. Dlatego bardzo ważnej jest przestudiowanie kalendarza i rozważenie kogo kiedy warto sprzedać/zakupić, właśnie na podstawie tego z kim gra dana drużyna.
7.3 Rotacja kluczem do sukcesu
Oczywiście nie w każdym przypadku uda Ci się znaleźć zawodnika, który ma przed sobą autostradę, 4-5 teoretycznie łatwiejszych meczów, gdzie powinien ładnie zapunktować. Bardzo często duży wpływ na wynik może mieć np. własne boisko, mowa tutaj głównie o ligowych średniakach, którzy łatwiejsze mecze przeplatają tymi trudniejszymi. Wystarczy przestudiować kalendarz zespołów i sprawdzić, czy np. dwa zespoły nie mają na przemian trudnych i łatwych meczów. Powiedzmy, że kalendarz Brighton wygląda tak:
- Łatwy mecz - trudny mecz - łatwy mecz...
Jeżeli jesteśmy w stanie wybrać pewnego zawodnika w składzie tej ekipy (zapewne będzie stosunkowo tani) i znaleźć inny zespół, który ma odwrotną sytuację - czyli trudny mecz - łatwy mecz - trudny mecz, to wystarczy mieć zawodników obu tych ekip i grać tym, który akurat ma to łatwiejsze zadanie. Ten sposób gry wymaga nieco analizy, ale może przynieść naprawdę świetne efekty, zwłaszcza, że gra zawodnikami z nieco słabszych zespołów faktycznie może sprawiać problemy.
8. Fantasy Premier League - podsumowanie
To na tyle jeśli chodzi o nasz przewodnik po fantasy Premier League. Skoro wiecie już co to jest FPL, pozostaje nam zachęcić do częstych odwiedzin na portalu LegalniBukmacherzy oraz u naszych partnerów z Fantasy PL, którzy co kolejkę dokładnie analizują wyniki i przewidywania w FPL. Oczywiście będziemy aktualizować kursy tak, aby było Wam łatwiej wybrać kapitana, a może przy okazji, żebyście mogli coś ugrać u bukmachera stawiając na strzelców. Skoro już wiecie jak grać w Fantasy Premier League, to zapraszamy do innej rozgrywki, nasza Liga Typerów to kolejna szansa na atrakcyjne nagrody, a jej zasady wyłożyliśmy dokładnie w innym artykule.
Fantasy Premier League - jak grać?
Wielu graczy zadaje sobie pytanie na temat fantasy Premier League - jak grać? kogo warto ustawić "na kapitanie"? Czy lepiej kupować droższego, czy tańszego zawodnika? Przychodzimy z pomocą i rozkładamy FPL na czynniki pierwsze. Ten artykuł ma być przewodnikiem po Fantasy Premier League, który pomoże zarówno początkującym, którzy jeszcze nie wiedzą co to FPL jak i tym bardziej zaawansowanym graczom. Mamy dla Was też informacje jak założyć własną ligę fantasy z nagrodami i na czym polegają takie prywatne ligi, a także przedstawimy pomysł jak powiązać fantasy Premier League z zakładami bukmacherskimi - czyli jak na podstawie kursów ułatwić sobie zadanie wybrania konkretnych zawodników.
Spis treści
1. Co to Fantasy Premier League?
Jeżeli nigdy nie mieliście do czynienia z ligami fantasy, to tłumaczymy w skrócie o co chodzi w FPL. Fantasy to rodzaj gry, dzisiaj odbywającej się przeważnie w internecie, w której gracze wybierają zawodników biorących udział w danych rozgrywkach w ramach ustalonego budżetu i zasad, a punkty przyznawane są za osiągnięcia piłkarzy w prawdziwych spotkaniach. Istnieją tutaj dwa główne rodzaje rozgrywki – draft fantasy, czyli rozgrywka zazwyczaj w grupie zamkniętej, gdzie każdy zawodnik wybierany jest tylko raz oraz standardowa wersja, gdzie każdemu zawodnikowi jest przypisana wartość i każdy z uczestników może danego gracza wybrać, jeśli go tylko na to stać. Fantasy Premier League o której dzisiaj piszemy to właśnie ten drugi sposób rozgrywki – choć na Premier League ligi fantasy draft również znajdziecie. Organizatorem rozgrywki jest sama liga, a gra jest dostępna właśnie na oficjalnym portalu rozgrywek. Niestety fantasy Premier League po polsku nie jest dostępna, ale wszystko działa tam bardzo intuicyjnie, więc nawet ze słabą znajomością języka powinniście sobie poradzić.
Obstawiaj legalnie
2. Premier League fantasy - zasady
Reguły FPL to nic trudnego, nie jest tu potrzebna znajomość fizyki kwantowej. Trzeba przyswoić podstawowe zasady i punktację, ale nie powinno to zająć zbyt wiele. Stosunkowo proste zasady fantasy Premier League to jedna z tych rzeczy, które wpływają na ogromną popularność tej rozgrywki.
Jeżeli szukasz prostej odpowiedzi na to jak wybrać skład w fantasy Premier League, to wszystko wyjaśniamy w telegraficznym skrócie. Główne zasady Fantasy Premier League to:
I tyle. Jak mówiliśmy, reguły w fantasy Premier League nie są wcale takie trudne. Zastanawiacie się zapewne jak punktują zawodnicy w FPL? Zasady punktacji w fantasy Premier League przedstawiamy w poniższej tabeli.
Punktacja w FPL
3. Dodatkowe możliwości, czyli co to wildcard fpl, triple captain i nie tylko
Wiecie już za co przyznawane są punkty w FPL, czas na odrobinę fajerwerków. Oczywiście zasady FPL zasadami, ale byłoby słabo, gdyby przez kilka początkowych wyborów było się spisanym na straty. No bo jeśli przestrzeliliśmy z kilkoma transferami i musimy po kilku-kilkunastu kolejkach zrobić gruntowną przebudowę składu, to zakładając minus 4 punkty za każdy dodatkowy transfer, możemy na tym solidnie stracić.
I tu organizatorzy w regulaminie fantasy Premier League dodali jeszcze kilka ciekawych zapisów, czyli tak zwanych FPL chips. Zastanawiacie się jak poprawić wyniki w FPL? Są na to cztery sposoby:
3.1 Czym jest free hit w Fantasy PL?
Postaramy się w skrócie opowiedzieć co oznacza każda z opcji i zaczniemy od tych, które dotyczą bezpośrednio transferów. Zastanawiasz się co to free hit w FPL? Jak sama nazwa wskazuje, to opcja „na raz”. Raz w sezonie możemy zabawić się transferami przed kolejką bez żadnych konsekwencji – można wymienić nawet cały skład. Po rozegranej kolejce wszystko wraca jednak do poprzedniego stanu. Jest to więc dobra opcja, jeśli przed naszymi najlepszymi zawodnikami w FPL bardzo trudna kolejka, ale na następną chcemy ich już z powrotem.
3.2 Czym jest wild card w Fantasy PL?
Wild Card w fantasy Premier League również dotyczy wymiany zawodników. Czym free hit różni się od wildcarda? Mamy do wykorzystania dwa – raz w pierwszej części sezonu, drugi raz w drugiej. Również możemy sobie pozwolić na dowolną ilość ruchów transferowych w fantasy Premier League, ale tym razem skutki pozostają na stałe. Wobec tego to kiedy użyjecie wildcarda może być bardzo ważne dla końcowej punktacji. Na pytanie kiedy i jak użyć wildcarda odpowiadamy - wtedy kiedy szanse na grę naszych zawodników ulegną pogorszeniu bądź nasi piłkarze mają problemy ze zdrowiem i musimy nieco przebudować skład, a darmowe transfery fpl nie wystarczą. Z jednej więc strony za pochopne użycie dzikiej karty możemy potem trochę pokutować, ale z drugiej strony jeżeli mamy przeczucie, że z tym składem nic nie ugramy - to moment na użycie wildcarda.
3.3 Czym jest triple captain w Fantasy PL?
Czymś co może wydatnie zwiększyć nasz dorobek punktowy w fantasy jest Triple Captain w FPL. Jeżeli odpalisz tą opcję przed kolejką, punkty kapitana policzone zostaną potrójnie. Po włączeniu tej opcji pozostaje tylko liczyć na hattricka.
3.4 Co to jest bench boost w Fantasy PL?
Bench boost w fantasy Premier League to również nic skomplikowanego – jeżeli wybierzesz ten bonus w fantasy, w danej kolejce punkty zdobędą wszyscy zawodnicy, zamiast 11 piłkarzy na wynik zapracuje ich aż 15. Kto wie, być może w tym sezonie połączenie free hita i bench boosta jest dobrą opcją na poprawę wyników w fantasy Premier League?
4. Gdzie grać w Fantasy Premier League 2022/23? Najlepsze ligi fantasy
Oczywiście rejestrując się w fantasy Premier League na oficjalnej stronie rozgrywek, po wyborze składu automatycznie jesteście zapisani do standardowych lig. Ogólne rozgrywki to oczywiście trudny orzech do zgryzienia, podobnie ligi klubowe – przy rejestracji wybieracie swój ulubiony klub w Premier League. W poprzednim sezonie całe rozgrywki wygrał specjalista od analizy matematycznej, więc możecie się domyślić dokąd zmierzamy. To nie są proste rzeczy, ale może być łatwiej jeżeli dołączycie do ligi prywatnej w FPL, jakich również w polskim internecie nie brakuje. Jest kilka większych portali, które publikują newsy o FPL i właśnie tam znajdziecie największe krajowe ligi fantasy.
5. Co można wygrać w fantasy Premier League?
Na pytanie jaka jest najlepsza polska liga FPL z nagrodami odpowiadamy – to zależy. W sezonie fantasy Premier League 2022/23 jest naprawdę spory wybór grę w FPL z nagrodami możecie znaleźć w wielu serwisach. Nawet jeżeli nieco prześpicie start i okaże się, że sezon już się rozpoczął, nadal możecie wygrać tu i ówdzie ciekawe nagrody, np. za najlepszy wynik w danej kolejce czy w danym miesiącu! Często organizowane są też ligi na drugą cześć sezonu czy końcówkę rozgrywek - jako nagroda pocieszenia dla tych, którym nie poszło na począku. Co można wygrać w lidze fantasy Premier League? Najczęściej są to koszulki lub nagrody pieniężne, ale w ligach prywatnych czasami organizatorzy idą również w nagrody rzeczowe inne niż trykoty ulubionego zespołu. Dołączenie do prywatnej ligi Fantasy jest banalnie proste - wystarczy użyć kodu, który udostępnia organizator.
6. Fantasy a kursy bukmacherskie, czyli jak wybrać kapitana w FPL
Jak pokazał już początek rozgrywek, w fantasy Premier League kapitan robi ogromną różnicę. To czy wybierzemy Salaha, De Bruyne'a czy Sterlinga, może zrobić nam różnicę nawet rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu punktów i to tylko w jednej kolejce. Jeżeli zastanawiacie się kogo wybrać na kapitana w fantasy Premier League, to tutaj mamy prostą odpowiedź – kogoś, kto w tej kolejce ma największą szanse na strzelenie kilku goli. W teorii więc najlepiej stawiać na skutecznego snajpera czy pomocnika (warto pamiętać, że gole pomocnika są „wyceniane” wyżej, a w środku do wyboru są często bardzo bramkostrzelni zawodnicy, których moglibyśmy z powodzeniem nazwać również napastnikami).
A jak najlepiej powiązać wybór kapitana w FPL z dodatkowym zyskiem? Z pomocą przychodzą legalne zakłady bukmacherskie. Kursy na strzelców w Premier League to dobry wyznacznik tego jakie szanse na strzelenie gola z daną drużyną ma konkretny zawodnik. Oczywiście, zawsze warto poprzeć to swoją analizą, sprawdzić, czy akurat z tym zespołem nasz napastnik radzi sobie dobrze, może akurat przeciwnik ma problemy w defensywie? Jest wiele czynników, które warto brać pod uwagę. Jeżeli już analizujemy to w ten sposób, warto również rozważyć grę u bukmachera.
6.1 Kursy bukmacherskie na strzelców w Premier League
Jeśli chodzi o sprawdzone źródła gry u buka i przeliczniki, to mamy tutaj trzy wybory. Najlepsze kursy bukmacherskie na strzelców Premier League znajdziecie w Fortunie. Właśnie na ich podstawie przeanalizujemy to kogo warto wybrać do składu w FPL. To prosty sposób na pewne porady w Fantasy Premier League.
Zdecydowaliśmy, że weźmiemy pod lupę zakłady bukmacherskie na mecze ligi angielskiej w Fortunie - sprawdzimy zakłady długoterminowe na króla strzelców. Na podstawie przewidywań ekspertów bukmacherskich możemy podejmować decyzję o tym, kogo wybrać do składu w fantasy Premier League - ale warto tutaj być czujnym. Albo po prostu odświeżać naszą analizę, lub samemu sprawdzić też kursy przed kolejnym meczem! Przy okazji będziecie mogli również obstawić który zawodnik strzeli (lub nie), czy trafi do siatki jako pierwszy, a może zanotuje przynajmniej dwa trafienia. Zanim zdecydujecie się na obstawianie strzelców zachęcamy do zapoznania się z tym co do zaoferowania ma Fortuna jak i inne bonusowe kody na legalne zakłady, a w świat promocji bukmacherskich wprowadzi Was nasze zestawienie ofert legalnych buków w naszym kraju.
7. Jak skutecznie grać w Fantasy Premier League - strategie graczy
Jak widzicie powyżej, gra w Fantasy Premier League to nie jest prosta sprawa. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna przygodę z FPL, to musi się trochę wdrożyć i nie ma co oczekiwać, że od razu w pierwszym sezonie uda się wygrać. Jeśli nie w Fantasy Premier League 2022/2024 - to może lepiej pójdzie Wam w FPL 2024/24? Nawet jeśli nie udało Wam się osiągnąć zadowalających wyników w obecnym sezonie, warto te rozgrywki wykorzystać w pełni - choćby na przetestowanie w praktyce jak sprawują się chipy jak wild card czy triple captain.
A jak przygotować się na kolejny sezon? Poniżej nasze porady jak dobrać skład i jak zaplanować cały sezon grając w Fantasy Premier League.
7.1 Zawsze bądź na bieżąco z kalendarzem rozgrywek
Wybierając skład w FPL powinieneś w najwyższym stopniu zwracać uwagę na to, jak wyglądają następne rundy spotkań. Dlaczego? Jeden z zespołów może pauzować, inny może mieć podwójną kolejkę. To niezwykle ważne dla zaplanowania swoich poczynań. Warto tu zaznaczyć, że w przypadku właśnie takiej sytuacji, kiedy dana drużyna ma przesunięty mecz, zawodnicy w danym momencie Wam nie zapunktują - więc takie sytuacje są szczególnie bolesne dla graczy i mogą decydować o ostatecznym sukcesie.
7.2 Planuj na kilka kolejek do przodu - na podstawie trudności rywali
Ta porada odnośnie FPL jest powiązana z poprzednią, ale odnosi się bezpośrednio do terminarza danej ekipy. Jeżeli kusi Was wybór Waszego ulubionego zawodnika, powiedzmy, że jest to Aubameyang, zastanówcie się dwa razy. Oczywiście, to topowy zawodnik, ale jeśli załóżmy - w najbliższych tygodniach ma na rozkładzie Manchester City, Manchester United, Liverpool, Chelsea czy Tottenham... Sami rozumiecie. Nagromadzenie kilku trudnych spotkań z rzędu powinno Was odwodzić od wyboru takiego zawodnika do składu. Jeżeli po serii trudniejszych spotkań nastąpi kilka zdecydowanie łatwiejszych - wtedy na takiego zawodnika polujcie. Dlatego bardzo ważnej jest przestudiowanie kalendarza i rozważenie kogo kiedy warto sprzedać/zakupić, właśnie na podstawie tego z kim gra dana drużyna.
7.3 Rotacja kluczem do sukcesu
Oczywiście nie w każdym przypadku uda Ci się znaleźć zawodnika, który ma przed sobą autostradę, 4-5 teoretycznie łatwiejszych meczów, gdzie powinien ładnie zapunktować. Bardzo często duży wpływ na wynik może mieć np. własne boisko, mowa tutaj głównie o ligowych średniakach, którzy łatwiejsze mecze przeplatają tymi trudniejszymi. Wystarczy przestudiować kalendarz zespołów i sprawdzić, czy np. dwa zespoły nie mają na przemian trudnych i łatwych meczów. Powiedzmy, że kalendarz Brighton wygląda tak:
- Łatwy mecz - trudny mecz - łatwy mecz...
Jeżeli jesteśmy w stanie wybrać pewnego zawodnika w składzie tej ekipy (zapewne będzie stosunkowo tani) i znaleźć inny zespół, który ma odwrotną sytuację - czyli trudny mecz - łatwy mecz - trudny mecz, to wystarczy mieć zawodników obu tych ekip i grać tym, który akurat ma to łatwiejsze zadanie. Ten sposób gry wymaga nieco analizy, ale może przynieść naprawdę świetne efekty, zwłaszcza, że gra zawodnikami z nieco słabszych zespołów faktycznie może sprawiać problemy.
8. Fantasy Premier League - podsumowanie
To na tyle jeśli chodzi o nasz przewodnik po fantasy Premier League. Skoro wiecie już co to jest FPL, pozostaje nam zachęcić do częstych odwiedzin na portalu LegalniBukmacherzy oraz u naszych partnerów z Fantasy PL, którzy co kolejkę dokładnie analizują wyniki i przewidywania w FPL. Oczywiście będziemy aktualizować kursy tak, aby było Wam łatwiej wybrać kapitana, a może przy okazji, żebyście mogli coś ugrać u bukmachera stawiając na strzelców. Skoro już wiecie jak grać w Fantasy Premier League, to zapraszamy do innej rozgrywki, nasza Liga Typerów to kolejna szansa na atrakcyjne nagrody, a jej zasady wyłożyliśmy dokładnie w innym artykule.